Czy jedzenie chleba razowego wpływa niekorzystnie na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych?

Od dzisiaj mam zacząć stosować tabletki antykoncepcyjne Q***, na które przechodzę z plastrów. Miewam problemy z przemianą materii, dlatego codziennie rano zamiast chleba białego jadam ciemny. Jego skład to: ziarno żyta, mąka żytnia (mąka żytnia razowa 15,4 proc.), siemię lniane, ziarno słonecznika (6,4 proc.), sól, drożdże, ocet, ekstrakt słodowy ciemny, suchy kwas piekarski, błonnik ziemniaczany, ekstrakt słodowy jasny, substancje spulchniające (fosforan monowapniowy, difosforan disodowy), regulator kwasowości (kwas cytrynowy). Błonnik w dwóch kromkach wynosi około 3 g. Czy jedzenie takiego chleba na śniadanie (tabletki biorę o 19:00) wpływa niekorzystnie na ich wchłanianie? Słyszałam właśnie, że obecny w chlebie błonnik i siemię lniane mogą wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie powoduje to u mnie większego efektu przeczyszczającego, po prostu codziennie chodzę do toalety. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Błonnik w ilości 3 g nie wpływa na skuteczność doustnej antykoncepcji. Dobowe zapotrzebowanie na błonnik wynosi 20-30 g i obok razowego pieczywa zawierają go także inne produkty mączne (szczególnie z mąki razowej), płatki owsiane oraz w znacznej ilości warzywa i owoce.
Nadmiar błonnika w diecie może powodować efekt przeczyszczający, zmniejszając wchłanianie leków, preparatów żelaza.