Czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych, antybiotyku i leku dopochwowego osłonowego może wystapić krwawienie?

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od 4 czerwca, po 2 tygodniach dostałam krwawienia, ale wiem, że to bylo krwawienie owulacyjne. Od wczoraj wierczów (tj.19 czerwca) zaczęłam brać antybiotyk, który zmniejsza działanie tabletek antykoncepcyjnych oraz tabletki dopochwowe przeciwgrzybicze osłonowe, które przepisał mi lekarz. Dzisiaj pojawiło się małe krwawienie. Czy wszystko jest w porządku, czy może powinnam coś odstawić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. W trakcie prawidłowego stosowania tabletek nie ma prawa wystąpić krwawienie owulacyjne, ponieważ owulacja nie występuje. Jeśli jest aAni pewna, że było to właśnie takie krwawienie, to rozumiem, że nie przyjmuje Pani tabletek regularnie?

2. Jeśli leki zmniejszają skuteczność tabletek, to pierwszym objawem będzie właśnie krwawienie. Po prostu wystąpiło u Pani wcześniej krwawienie z odstawienia. Proponuję dokończyć stosowanie tego opakowania, wykonać 7-dniową przerwę i rozpocząć nowe opakowanie o stałej porze. Przez cały czas stosowania antybiotyku oraz przez pierwsze 7 dni regularnego przyjmowania tabletek powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywy).