Czy podczas karmienia piersią dziecko może się zarazić kiłą?

Dzień dobry, mój partner ma kiłę Możliwe, że w takim wypadku ja też. Karmię dziecko piersią, czy jest ryzyko, że poprzez mleko matki może się zarazić kiłą czy inną chorobą weneryczną?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, dziecko poprzez mleko matki może zarazić się kiłą, a nawet wirusem HIV oraz innymi chorobami.

Choć kobiecy pokarm jest najcenniejszy dla niemowlęcia pod względem wartości odżywczych, to choroba weneryczna jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do karmienia dziecka pokarmem matki aż do czasu wdrożenia leczenia – antybiotykoterapii. O tym, kiedy kobieta może wznowić karmienie piersią decyduje lekarz, gdyż w przypadku niektórych chorób możliwe jest to już po 24-96 godzinach od rozpoczęcia leczenia – przy kile zazwyczaj jest to 24 godziny po rozpoczęciu antybiotykoterapii.

To się tyczy także takich chorób jak: rzeżączka, bruceloza czy sepsa lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku wirusa HIV lub HTLV matka nie powinna karmić dziecka swym pokarmem w ogóle. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kila.

Jeżeli podejrzewa Pani u siebie kiłę, proszę niezwłocznie skonsultować to z lekarzem – konieczne będzie wykonanie testów potwierdzających chorobę oraz wdrożenie leczenia jak najszybciej. Tutaj więcej o objawach syfilisu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-kily-rozpoznanie-rodzaje-skutki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.