Czy podczas leczenia antybiotykiem można pić kawę?

Dzień dobry, lekarz przepisał mi Augmentin. Czy mogę pić w trakcie terapii kawę z mlekiem i ewentualnie jaki odstęp czasu zachować? Dziękuję
KOBIETA, 39 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Kofeina może nieznacznie osłabiać działanie niektórych antybiotyków, a potęgować negatywne skutki uboczne innych.

Niektóre antybiotyki zmniejszają zdolności organizmu do rozkładania kofeiny, co może powodować lekkie skutki uboczne. Nie jest to zjawisko niebezpieczne, ale można odczuwać działanie kofeiny znacznie dłużej niż w normalnych warunkach.

Choć podczas stosowania antybiotyków należy zwiększyć spożycie białka, aby pomóc organizmowi zwalczyć infekcję i zwiększyć odporność organizmu

To niektóre badania nie zalecają jednak spożycia mleka podczas stosowania antybiotyków

Zawarta w mleku kazeina (rodzaj białka) może łączyć się ze składnikami wielu leków, przez co utrudnia ich wchłanianie

W ulotce Pana antybiotyku producent nie zawarł informacji na temat leku i jego interakcji z kofeiną i mlekiem. Dlatego najlepiej pić kawę 2-3 godziny po zażyciu leku. Proszę nie popijać leku kawą,mlekiem, sokiem cytrusowym.

Jeśli będzie miał Pan więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska