Czy półpasiec może trwać pół roku?

Witam. Od lipca mam zmianę skórną na tylnej części uda. Lekarz rodzinny stwierdził czyraka, później liszaj a dziś dermatolog stwierdził że to półpasiec. Czy to możliwe by półpasiec utrzymywał się tak długo? Zmiana mnie swędzi i piecze. Nie boli, nie mam też innych dolegliwości. Proszę o pomoc bo od dwóch miesięcy jeżdżę po lekarzach i każdy mówi coś innego.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

niestety bez dokładnego obejrzenia zmiany nie można stwierdzić, co może odpowiadać za Pani dolegliwości. Półpasiec to choroba, która powoduje taki sam wirus, jak w przypadku ospy wietrznej. Charakterystyczne dla niego objawy to m.in. charakterystyczne zmiany na skórze w postaci pęcherzyków, które tworzą linię po jednej stronie ciała. Mogą im towarzyszyć dodatkowe dolegliwości, które często można początkowo pomylić z przeziębieniem, jak podwyższona temperatura, osłabienie czy ból głowy i problemy z gardłem. Jeżeli pacjent rozpocznie jak najszybszą diagnostyke i odpowiednią terapię, zmiany skórne mogą ustąpić już po kilkunastu dniach, ale nerwoból po tej stronie może utrzymywać się jeszcze przez długi czas.

Za pojawienie się czyraka odpowiadają natomiast bakterie gronkowca i często przypomina wyglądem duży pryszcz wypełniony płynem. Ich gojenie przy odpowiednim leczeniu może trwać do 3 tygodni. Liszaj natomiast objawia się w formie zmian o charakterze grudkowym. Może towarzyszyć mu również świąd.

Jeżeli zmiana nie będzie ustępować przez dłuższy czas konieczny jest ponowny kontakt z lekarzem dermatologii.

Więcej informacji może Pani znaleźć w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/polpasiec

https://portal.abczdrowie.pl/liszaj-plaski

https://portal.abczdrowie.pl/czyraki

Warto również sprawdzić, co na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-znowu-zaczyna-sie-polpasiec

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-pomaga-przy-polpascu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty