Czy pomogą mi testy owulacyjne?

Witam, mam pytanie dotyczące testów owulacyjnych. Mam bardzo nieregularne cykle, ciężko obliczyć mi dzień owulacji. Chcielibyśmy mieć z mężem synka (gdyż mamy już 2 córeczki). Wiem, żeby począć synka, należy współżyć w dzień owulacji, czy pomogą mi ustalić ten dzień testy i od jakiego dnia cyklu mam je wykonywać przy moich nieregularnych cyklach?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Aby móc skorzystać z testów owulacyjnych, należy przede wszystkim poznać na jakiej zasadzie działają.

Przed owulacją (24 godziny) we krwi oraz moczu kobiety dochodzi do szybkiego wzrostu poziomu hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową (LH). Testy owulacyjne są testami paskowymi, które oznaczają podwyższony poziom tego hormonu w moczu. Należy je wykonywać codziennie rano od określonego dnia cyklu. W instrukcji dolączonej do testu przedstawiony jest sposób w jaki należy obliczyć dzień rozpoczęcia wykonywania testu. Test pozwala przewidzieć owulację na 24 godziny wcześniej.

U Pani w przypadku bardzo nieregularnych miesiączek pewną pomoc stanowiłby codzienny pomiar temperatury. W pierwszej fazie cyklu temperatura jest niższa, po owulacji następuje skok temperatury (przez dalszą część cyklu jest o mniej więcej pół stopnia wyższa).

Należy pamiętać, że niestety żadna z powyższych metod nie daje 100% pewności powodzenia, jeżeli chodzi o płeć dziecka.

Pozdrawiam serdecznie