Na jakiej zasadzie działają testy owulacyjne?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć na jakiej zasadzie działają testy owulacyjne? Czy powinno je się wykonywać 14 dni przed spodziewaną miesiączką, żeby mieć pewność, że tego dnia na pewno jest owulacja? Czy są one wiarygodne?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Około 24 godziny przed owulacją we krwi kobiety (a także w jej moczu) wzrasta bardzo szybko poziom jednego z hormonów - hormonu luteinizującego (tzw. "pik LH"). Testy owulacyjne są testami paskowymi, które oznaczają podwyższony poziom tego hormonu w moczu. Wykonuje się je codziennie rano od określonego dnia cyklu. Od którego? Najpierw należy obliczyć przeciętną długość cyklu (od pierwszego dnia miesiączki do dnia poprzedzającego następną miesiączkę), a potem do pierwszego dnia cyklu należy dodać ilość dni odpowiednią dla danej długości cyklu zawartą w tabeli (w instrukcji). Wszystko to jest zawarte w instrukcji dołączonej do opakowania. Oznaczenie "piku LH" oznacza, że za około 24 godziny nastąpi owulacja. Kilka godzin później komórka jajowa będzie gotowa do zapłodnienia. Niektóre badania wykazują, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej, gdy para uprawia seks w dniu poprzedzającym owulację (plemniki czekają na komórkę jajową w drogach rodnych kobiety), tak więc ze współżyciem nie trzeba czekać dokłanie 24 godzin, można je zainicjować wcześniej.

Pozdrawiam!