Kiedy odbyć stosunek, żeby plemniki zdążyły na czas?

Od jakiegoś czasu staramy się z mężem o dziecko. Nasz problem polega w słabym nasieniu męża. Moje pytanie dotyczy testów owulacyjnych - kiedy powinniśmy odbyć stosunek po piku LH, żeby plemniki zdążyły na czas? Słyszałam, że potrzebują aż 6 godz. by być zdolnymi do zapłodnienia. Czy to prawda? A są słabe, więc za długo też nie przeżyją.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Testy owulacyjne wskazując pik LH umożliwiają dosyć skuteczne oszacowanie terminu owulacji.
Uważa się, że najwyższe stężenie LH pojawia się 24-36 godzin przed owulacją.
Czas kapacytacji plemników (nabycia zdolności do zapłodnienia) wynosi od 3 do 7 godzin. Średni czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety wynosi 3-5 dni, a komórki jajowej ok 1-2 dni.
Biorąc pod uwagę zmniejszoną jakość plemników wydaje się, że stosunek należy odbyć rano w dzień owulacji lub w ciągu tego dnia. Zapłodnienie zależy od wielu wspomnianych czynników, dlatego też nie można wskazać dokładnych godzin stosunku. Należy pamiętać o tym, że w czwartym ejakulacie w ciągu tej samej doby może nie być plemników.
Redakcja abcZdrowie.pl