Czy możliwe jest zapłodnienie w czasie miesiączki?

Współżyłam z narzeczonym jednego dnia rano i wieczorem, a następnego dnia rano dostałam okres (4 dni wcześniej niż powinnam - nigdy wcześniej tak się nie zdarzyło). Czy jest możliwe zapłodnienie w trakcie miesiączki, skoro plemniki mogą przetrwać nawet 6 dni?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Uważa się, że maksymalny czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety wynosi 7 dni. W związku z tym odbycie niezabezpieczonego stosunku w czasie okresu wiąże się z małym prawdopodobieństwem zapłodnienia, ale nie można mówić o braku możliwości zapłodnienia.

Zapłodnienie odbywa się w jajowodzie, a po 7-10 dniach dochodzi do implantacji zapłodnionej komórki jajowej w macicy. W związku z tym istnieją warunki do dokonania się zapłodnienia nawet w czasie oczyszczania błony śluzowej macicy.

Podsumowując, jeśli tuż przed okresem odbyły się niezabezpieczone stosunki płciowe to istnieje małe prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Redakcja abcZdrowie.pl