Czy powinien mnie martwić ten ból łydki?

Dzień dobry, od tygodnia boli mnie lewa łydka, na wysokosci pod i nad kolanem, wydaje mi sie ze noga jest twardsza, ale nie jest wyraźnie spuchnięta, oprócz tego zaczełam czuc dyskomfort pod pachą po tej samej stronie, bez powiekszonego wezla chlonnego. Mam wrazenie ze zmniejszyla mi sie sila miesni w tej rece. Chwile ponad miesiac temu przyjelam dawke przypominajaca szczepionki na covid. Zdrobilam badanie d-dimer wyszlo w normie. Ostatnio mialam siedzacy tryb zycia, zadnych kontuzji. Czy powinnam sie martwic?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój i lęk o swój stan zdrowia. Każda nieprawidłowość może budzić obawę o zdrowie, a nawet życie.

Dolegliwości, które Pani opisała mogłyby wskazywać na wiele schorzeń, ale zazwyczaj nie powinny świadczyć o czymś niepokojącym. Aby móc wykluczyć lub potwierdzić pewne przypadłości należałoby rozszerzyć diagnostykę. Z takich badań zalecić się powinno przede wszystkim USG doppler naczyń żylnych i tętniczych obu kończyn dolnych, pełna morfologia z rozmazem oraz oznaczenie czynników zapalnych, jak CRP oraz OB.

Biorąc pod uwagę wykonany wcześniej poziom d – dimerów, nie powinno się stwierdzić problemów z zakrzepicą żył głębokich. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że taka sytuacja mogłaby wydarzyć się po szczepieniu przeciw Covid-19.

Bardziej prawdopodobne mógłby wydawać się (wspomniany przez Panią) siedzący tryb życia. Mało ruchu, a także niemożność unoszenia kończyn dolnych w górze, może powodować powstawanie zastojów żylnych oraz uczucie ciężkości i obrzęku nóg.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy pani skonsultować się z lekarzem internistą. Specjalista na pewno oceni dokładnie aktualny stan Pani zdrowia i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.