Co mam robić z tym ciągnącym bólem łydki?

Witam od 3 dni odczuwam ciągnący ból łydek, jestem na izolacji w związku z tym że mam covid natomiast czuję się dobrze. Poza rwącym bólem w obu łydkach nie zauważam zmian temperatury nóg, obrzęków ani zaczerwienienia. Biorę magnez i wapń oraz aspirynę po której troszkę przechodzi. Ten ból nie jest mi obcy, czasem pojawiał się przedtem ale na krótko i sam ustępował. Czy może to być związane z problemami z krążeniem czy jest to bardziej problem ortopedyczny ? Co robić w takiej sytuacji nie mogę iść do lekarza ponieważ jestem na izolacji.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że przechodzi Pani zakażenie koronawirusem. Nie napisała Pani, czy kontaktował się z Panią lekarz rodzinny. Jeżeli nie, to należałoby skontaktować się z swoją przychodnią i poprosić o teleporadę z lekarzem internistą. Prawdopodobnie po zebraniu wywiadu otrzyma Pani właściwe leczenie. Lekarz sam zdecyduje, czy będzie konieczność osobistej wizyty w przychodni.

Kontakt z lekarzem jest o tyle ważny, że w przypadku zachorowania na Covid-19 istnieje pewne ryzyko rozwinięcia się choroby zakrzepowo – zatorowej. Przy takim podejrzeniu niezbędne jest wdrożenie leczenia polegającego na przyjmowaniu codziennie o stałej porze zastrzyków z heparyną. Lek ten aplikuje się w fałd brzuszny w celu rozrzedzenia krwi i przeciwdziałaniu tworzeniu się zakrzepów.

Najdokładniejszym badaniem wykluczającym lub potwierdzającym rozwój zakrzepicy byłaby analiza poziomu d-dimerów w surowicy krwi, a także Doppler nóg oraz rtg klatki piersiowej. Niestety w przypadku izolacji trudno jest wykonać takie badania.

Zalecamy zatem po zakończonej izolacji osobistą wizytę u lekarza rodzinnego oraz przeprowadzenie w miarę możliwości badań kontrolnych. W przypadku pozostania w domu, prosimy o kontrolę saturacji, ciśnienia krwi oraz obserwacji nogi pod kątem obrzęków, zaczerwienienia i zasinienia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

https://portal.abczdrowie.pl/d-dimery

https://zdrowie.parenting.pl/zakrzepica-zylna-wszystko-co-musisz-wiedziec-szczegolnie-gdy-jestes-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.