Co robić z bólem i drętwieniem łydki?

Witam Jestem 3 tyg po operacji zylakow kończyny dolnej nosze opqske uciskowa 2 stopnia ucisku , smaruje noge maścią z heparyna . Mam usunięta zyle vsm i drobne zylaki . Na udzie od wewnętrznej strony mam zgrubienie oraz nad kostka . Lekarz powiedział że są to zakrzepy pooperacyjne . Natomiast jakieś 3 dni temu zaczęła mi dretwiec lydka i przy dotyku boli szczególnie w miejscu zgrubienie jest twarda . Jak dlugo bedzie się to utrzymywać i dlaczego dretwieje lydka i bilo ? Dziekuje za szybka odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Operacja usunięcia żylaków kończyn dolnych ma na celu prawidłowe leczenie niewydolności kończynowej. Zabieg ten wykonuje się, aby usunąć przeszkody w przepływie krwi, zmniejszyć ryzyko zapalenia żył oraz zapobiec powstania obrzęków kończyn dolnych.

Głównymi wskazaniami do zabiegu są: obrzęki i ból kończyn dolnych, ciężkość nóg i kurcze nocne oraz ich nieestetyczny wygląd.

Operacja niesie ze sobą niskie ryzyko powikłań. W większości przypadków występują obrzęki kończyn dolnych, krwiaki podskórne, które mogą utrzymywać się do 4 tygodni. Obrzęki mogą wynikać z nagromadzonego się płynu pod skórą. W skrajnych przypadkach dochodzi do zakażenia rany pooperacyjnej, a także uszkodzenie nerwów skórnych. Czasami można odczuwać drętwienie i kurcze operowanej nogi. Dolegliwości te powinny ustępować do miesiąca od zabiegu.

Bardzo ważne jest postępowanie pooperacyjne, polegające na: noszeniu rajstop uciskowych, unikaniu gorących kąpieli, a także dłuższego przebywania w pozycji stojącej i siedzącej.

W przypadku nieustąpienia objawów, zalecamy wizytę u chirurga naczyniowego, który oceni stan po przebytej operacji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zylaki-konczyn-dolnych

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zylakow-nog

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.