Czy powinien nas martwić taki wynik?

Witam wczoraj byłem z dziewczyną na wizycie u ginekologa, lekarz powiedział,że badanie trzeba powtórzyć bo ,źle wyszło. W książeczce jest napisane, że igg oraz igm są ujemne ,do tego przy igg jest liczba 228.1. Na jutro jest zlecone badanie awidnosc toksoplazmoza. Co oznacza ten wynik,czy trzeba się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która jest wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Według statystyk, większość ludzi w Europie jest już po jej przechorowaniu. Ponowne zarażenie się powyższym schorzeniem jest niemożliwe. Badanie na toksoplazmozę wykonuje się rutynowo u kobiet w ciąży oraz tych, które ciążę właśnie planują, ze względu na fakt, iż pierwotne zakażenie toksoplazmozą w ciąży jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wyniki badań, które potwierdzają przebyte zakażenie, więc i nabycie odporności informują, iż kobieta nie potrzebuje leczenia, ani wzmożonej kontroli pod tym kątem podczas ciąży.

Wynik ujemny zarówno dla IgG, jak i IgM - IgG (-), IgM (-), oznacza, że kobieta nigdy nie przechodziła infekcji, więc nie posiada żadnej odporności na toksoplazmozę. W tym momencie do zakażenia może dojść w każdej chwili, więc kobieta w ciąży powinna być pod stałą kontrolą ginekologa oraz przechodzić badanie z odpowiednią częstotliwością, by w razie zachorowania podjąć szybkie leczenie.

Z kolei wynik badania awidność przeciwciał IgG wskazuje na czas, jaki minął od zakażenia toksoplazmozą. Trwająca infekcja daje wynik poniżej 40%, wynik wyższy wskazuje na zakażenie starsze niż 20 tygodni.

Zachęcam do dokładnego omówienia wszelkich wątpliwości z lekarzem ginekologiem, który zlecił badania.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Poniżej załączam link do artykułu na temat toksoplazmozy oraz interpretacji wyników badań:

https://zdrowie.parenting.pl/wyniki-toksoplazmozy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.