Czy powinienem mieć zabieg?

Dyskretne przyscienne zgrubienie błony śluzowej w obu zatokach szczękowych z drobnymi zwapnieniami.Zatoki oboczne nosa poza tym prawidłowo powietrzne. Pneumatyzacja małżowiny nosowej środkowej prawej.Napisze ze mam non stop zapchany nos,prawą dziurę.Czy powinienem miec peracje badz zabieg?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opis badania – choć nie może zastąpić badania fizykalnego oraz pełnego wywiadu lekarskiego – nie wskazuje na konieczność leczenia operacyjnego. Zarówno zatoki nosowe, jak i szczękowe nie są zmienione chorobowo.

Więcej informacji na temat zatok i chorób, które je dotykają pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok.

Zmiany, które wskazuje badanie obrazowe, nie wydają się rozległe, niemniej na pewno wskazane jest rozpoczęcie leczenia laryngologicznego. Uczucie zatkania nosa może być powikłaniem po przebytym stanie zapalnym, na co mogą wskazywać opisane w badaniu zwapnienia.

Proszę koniecznie skonsultować się z laryngologiem – sam opis badania to za mało, z pewnością lekarz powinien zapoznać się ze zdjęciami. Niewykluczone, że poza konsultacjami laryngologicznymi wskazana będzie wizyta u alergologa – być może problemy z oddychaniem spowodowane są reakcją na tle alergicznym.

Być może zainteresują Pana także te materiały: https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa oraz https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-dlaczego-przez-caly-czas-masz-zatkany-nos.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.