Czy powinnam kontynuować diagnostykę przy tych dolegliwościach serca?

Dzien Dobry, Jestem kobieta, mam 27 lat. Kardiolog na podstawie Echo serca stwierdzil MKP- Mitral-klappen-prolaps (wypadanie platka zastawki mitralnej) jednoczesnie stwierdzajac, ze poza ta wada moje serce jest "wysportowane" i zdrowe. W zwiazku z tym, ze od okolo 15 lat mam objawy typu: dusznosci, bol klatki piersiowej, palpitacje, nierowne bicie serca, zawroty glowy to lekarz zalecil b-bloker. Jestem osoba bardzo aktywna, nie kiedy podczas sportu dostawalam naglych atakow: mroczki przed oczami, napiecie ciala, bardzo szybkie bicie serca - nienaturalne, problem z oddechem. W takich momentach musialam przerwac sport i sie polozyc by zlapac oddech. Takie mocne ataki wystepowaly 1-2 w miesiacu. W czasie spoczynku zdazaja sie pojedyncze palpitacje, pojedyncze nie rowne bicie serca, zawroty glowy lub dusznosci. Borykam sie rowniez z nerwica, ktora daje sie we znaki- nie biore lekow, jednak potrafie odroznic symptomy mojej wady serca od symptomow nerwicy. Czy jest korelacja miedzy nerwica, a wypadaniem platka zastawki mitralnej? Bardzo prosze o informacje, czy w zwiazku z tym, ze objawy mojej wady serca daja sie we znaki, czy powinnam kontynuowac badania, co powinnam robic, poniewaz zdaniem lekarza jestem zdrowa. Dziekuje za pomoc

Witam! Wskazane zastanowienie się nad problemem wpływu emocjonalnego na czynności autonomiczne. Zaburzenia nerwicowe mogą imitować objawy każdej choroby somatycznej, których bez dodatkowych badań pracownianych nie jest w stanie różnicować nawet fachowiec z tych dziedzin. Poleganie na własnej ocenie objawów może być dość złudne - brak obiektywnego spojrzenia na problem - dlatego lekarze nie nie powinni leczyć siebie i swoich najbliższych (zbyt duże zaangażowanie emocjonalne). Jeżeli chodzi o problem z zastawką to nie jest on sprawą rzadką i w zasadzie nie jest leczony. Bardzo często występuje łącznie z problemami emocjonalnymi i właściwie leczymy tylko nerwicę. Powodzenia W. Łuczkowski.