Czy powinnam leczyć objawy osteopenii?

Mam lat 55 i już 5 lat temu stwierdzono u mnie początek osteopenii. Lekarz ginekolog endokrynolog zaproponował 5-letnią kurację hormonalną, którą zaakceptowałam i podczas której wyniki densytometrii były prawidłowe. Niestety po jej skończeniu zaledwie 5 miesięcy temu zły wynik powrócił i brzmi: rozpoczynające się odwapnienie kości - cechy osteopenii. Spadek gęstości kości o 5 % w porównaniu z badaniem poprzednim z czerwca 2011. T-score -1.03 sd. Taki jest obecny wynik.

Przyjmuję wapno plus D3 w odpowiednich dawkach już od lat. Jem dużo nabiału i ryb. Mam też bardzo dużo ruchu - rower i pływanie. Dlatego też nie wiem, co mam dalej robić i jak postępować w moim przypadku, ponieważ mam przepuklinę rozworu okołoprzełykowego. Od 12 lat przyjmuję omeprazol w dawce 20 mg. Na niedoczynność tarczycy biorę Euthyrox w różnych dawkach, w zależności od wynikow TSH 75 mg 50 a naprzemiennie nawet do 100. Zdaję sobie sprawę z tego, że przy moim schorzeniu leczenie osteoporozy lekami z grupy alendronianów jest wykluczone, więc być może dmucham na zimne i chcę przeciwdziałać dalszemu postępowi choroby. Czy mój stan podlega leczeniu? A jeżeli to w jaki sposób, bo jestem bardzo zaniepokojona.

Witam!

W Pani sytuacji wskaźnik T-score nie jest znacznie obniżony. W przypadku -1,03 SD można mówić o lekkiej osteopenii. Wydaje się, że w Pani sytuacji nie ma wskazań do stosowania farmakoterapii szczególnie lekami z grupy bisfosfonianów (do tej grupy należy alendronian). Ogólnie w tej sytuacji należy dążyć spożycia odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D oraz do zapobiegania upadkom (poprzez wyeliminowanie wszelkich czynników sprzyjających upadkom m.in. korekcja ewentualnego niedowidzenia, poprawę sprawności ruchowej i wzmocnienie siły mięśniowej dzięki odpowiednim ćwiczeniom fizycznym, noszenie odpowiedniego obuwia i pantofli przeciwpoślizgowych, unikanie stosowania długodziałających środków nasennych). Stosowana przez Panią dieta oraz styl życia jest prawidłowy i adekwatny do stanu odwapnienia kości. Należy dbać o odpowiednie wyrównanie czynności tarczycy, gdyż ewentualna nadczynność tarczycy spowodowana nadmiernie dużą dawką tyorksyny może nasilać odwapnienie kości. Podsumowując w tej chwili nie ma powodów do niepokoju, należy pozostać pod opieką reumatologa.

Pozdrawiam serdecznie!