Czy powinnam poczekać na prawidłową miesiączkę zanim przyjmę tabletki?

Dzień dobry, tydzień temu brałam tabletkę dzień po i jestem aktualnie w trakcie owulacji, przez pomyłkę wzięłam obfite plamienia za miesiączkę i przyjęłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Dodam, że to mój pierwszy raz z antykoncepcją i nie wiem co zdobić. Czy przejmować tabletki dalej czy przerwać i poczekać na prawidłową miesiączkę. I czy jeśli bym dalej przyjmowała tabletki antykoncepcyjne to czy zmieni się ich skuteczność?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producenci tabletek antykoncepcyjnych zalecają, aby rozpocząć ich przyjmowanie pierwszego dnia miesiączki. Wówczas ochrona następuje praktycznie od razu. Z uwagi na to, że przyjęła Pani pierwszą tabletkę w połowie cyklu, to nie można zagwarantować, że tabletki, które Pani aktualnie przyjmuje, będą działały tak jak powinny.

W związku z tym istnieją dwie możliwości. Może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek i jednocześnie zadbać o dodatkowe zabezpieczenie – na przykład w postaci prezerwatywy bądź poczekać do faktycznego pierwszego dnia miesiączki i wtedy ponownie rozpocząć przyjmowanie pigułek. W razie wątpliwości proszę być w kontakcie ze swoim ginekologiem.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-tym-przypadku-nalezy-poczekac-na-miesiaczke,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pomylenie-okresu-z-plamieniem-a-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.