Czy w tym przypadku należy poczekać na miesiączkę?

Dzień dobry, właśnie zaczęłam pierwsze w życiu opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jestem po poronieniu samoistnym, minął od niego prawie miesiąca czasu. Wczoraj dostałam plamienia wiec uznałam go za pierwszy dzień miesiączki i przyjęłam pierwsza tabletkę o godzinie 19. Dzisiaj plamienie ustało wiec prawdopodobnie nie jest to okres i przyjęłam tabletkę zbyt wcześnie. Czy mam dalej kontynuować opakowanie czy poczekać na miesiączkę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w zaistniałej sytuacji możliwe wydają się dwa rozwiązania. Należałoby jednak zaznaczyć, że w obu przypadkach istnieje możliwość zajścia w ciążę. W pierwszym przypadku, może Pani wstrzymać się z przyjmowaniem tabletek do pierwszego, prawidłowego dnia cyklu, kiedy pojawi się krwawienie. Przyjęcie tabletki pierwszego dnia miesiączki sprawia, że antykoncepcja działa od początku jej stosowania i nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli pierwszą tabletkę przyjmie się pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przez kolejnych 7 dni. Jeśli zdecyduje się Pani kontynuować przyjmowanie tabletek pomimo pomyłki nie będzie Pani miała gwarancji skuteczności preparatu, a także zaburzony zostanie cały cykl. Dlatego może warto byłoby całą sytuację skonsultować z lekarzem ginekologiem. Warto pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne ingerują w układ hormonalny i może to różnie wpływać na organizm, dlatego sensowne wydaje się bycie pod stałą opieka lekarza specjalisty.

Zachęcamy także do przejrzenia poniższych wpisów, które poruszają interesujący Panią problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pomylenie-okresu-z-plamieniem-a-tabletki-antykoncepcyjne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-antykoncepcyjne-beda-dzialaly-jezeli-pomylilo-sie-plamienie-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.