Czy powinnam się poddać tak silnej terapii boreliozy?

Witam serdecznie. Zdiagnozowano u mnie wczesna boleriozę z problemami neurologicznym. Lekarz rodzinny przepisał mi 5 opakowań doxycykline 100mg. Neurolog zapisał terapie dożylnaBiotraksonem 2g. Mam silne uczulenie na pencyliny i pochodne. Czy powinnam się poddać tak silnej terapii. Miałam w przeszłości wstrząs anafilaktyczny po pencylinie.
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Poddanie się terapii Borderline

Czy jest dostępna bezpłatna terapia Borderline? Stwierdzono u mnie ten typ osobowości jakieś 10-12 lat temu. Byłam leczona klinicznie, w szpitalu, ale niezbyt długo. Obecnie nie mogę znaleźć stałej pracy mimo wysokich kwalifikacji, wykształcenia, kompetencji, talentów, doświadczenia itd. Strasznie rujnuje mi to życie. Rownież z partnerem jest ciężko.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Dobry wieczór, jeżeli jest Pani zainteresowana podjęciem nieodpłatnej psychoterapii, proszę zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego. Często w placówkach finansowanych przez NZF można podjąć psychoterapię krótkoterminową, obejmującą określoną ilość sesji. Jednak jeżeli zgłosi się Pani do Poradni, powinna Pani uzyskać informację na temat Ośrodków czy Fundacji, które świadczą pomoc terapeutyczną długoterminową nieodpłatnie, ponieważ zaburzenia osobowości typu borderline często wymagają podjęcia dłużej współpracy psychoterapeutycznej. Czy rozważała Pani możliwość kilkumiesięcznego pobytu w zamkniętym ośrodku terapeutycznym? W Szpitalu specjalistycznym im. Babińskiego w Krakowie, na oddziale zaburzeń osobowości 7F, prowadzi się leczenie osób z diagnozą zaburzeń osobowości typu borderline. Leczenie trwa około pół roku, odbywa się w warunkach zamkniętych. Osoby przebywające na oddziale mają zapewnioną opiekę lekarza psychiatry oraz intensywną psychoterapię. Podjęcie decyzji o tak długim wyjeździe bywa trudne, jednak zdaniem wielu osób leczenie na oddziale znacząco wpływa na podniesienie jakości życia osób korzystających z pobytu w szpitalu. Przyjęcie na oddział wiąże się z przejściem kilkuetapowej rozmowy kwalifikacyjnej i sama procedura trwa kilka tygodni. Proszę rozważyć opcję leczenia ambulatoryjnego i zamkniętego. Pozdrawiam serdecznie

0

Witam,
bardzo słusznie Pani zauważa, ze warto pomyśleć o terapii. Bezpłatnych terapii najlepiej szukać w Poradniach Zdrowia Psychicznego, czyli w szpitalach oraz placówkach prywatnych współpracujących z NFZ. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy powinnam się poddać amniopunkcji?

Witam jestem w 14 tc ciąży, wszystko wg usg przebiega prawidłowo. Niestety na badaniach prenatalnych trisomia 18 wyszła 1: 138. Czy powinnam bardzo się bać? Mam 30 lat, jestem zdrowa,w mojej rodzinie nie było żadnych wad genetycznych. Pozostałe wyniki z testu pappa wyszły dużo lepiej niż normy dla mojego wieku. Czy powinnam się poddać amniopunkcji? Łożysko mam umiejscowione na przedniej ścianie. Proszę o pomoc
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

niestety tę decyzję powinna Pani podjąć po szczegółowym przeanalizowaniu przez ginekologa Pani wyników badań – w tym badań biochemicznych (PAPP-A, beta hCG) oraz USG płodu. Bez tego trudno wnioskować na podstawie samego obliczonego ryzyka trisomii 18, które jest pośrednie i wskazuje, że jedna na 138 kobiet urodziła dziecko obciążone tą wadą. Więcej o teście PAPPA-A pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/test-pappa-papp-a-kiedy-zrobic-badanie-co-oznacza-wynik-cena-normy.

Jest to całkiem sporo, ale proszę pamiętać, że do wyliczenia tego ryzyka brany jest pod uwagę chociażby wiek czy waga pacjentki, a na wynik mają wpływ zażywane leki, a nawet stres ciężarnej. Zatem Pani wynik PAPP-A nie przesądza o chorobie dziecka, ale wskazuje, że konieczna jest dalsza diagnostyka.

Jeżeli obawia się Pani amniopunkcji to istnieją także testy nieinwazyjne – jak np. NIFTY. Może Pani przeczytać o nim w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/test-nifty. Proszę także pamiętać, że amniopunkcja przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę nie jest niebezpieczna tak, jak się wydaje wielu kobietom – ryzyko poronienia to ok. 0,11%, więc naprawdę niewiele. Warto zatem, by o swoich obawach porozmawiała Pani z ginekologiem prowadzącym ciążę. Zaś o amniopunkcji przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/amniopunkcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty