Czy powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza?

Dzień dobry, przez przypadek mąż psiknal na palec octenisept i posmarował niemowlakowi policzek od środka w buzi. Miał zastosować dentosept a mini, ale się pomylił. Była to bardzo mała ilość. Czy powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Octenisept nie jest substancją, która zadziałałaby szkodliwie po kontakcie z błonami śluzowymi jamy ustnej (nie ma działania trującego), gdyż jedno z jego zastosowań to właśnie płukanie jamy ustnej w rozcieńczeniu z wodą w przypadku występujących stanów zapalnych jamy ustnej np. po usunięciu zęba, na afty itp. W związku z tym, gdy była to niewielka ilość, nie ma potrzeby udawania się do lekarza, należy tylko obserwować dziecko, czy nie występują żadne objawy niepożądane (np. Wymioty, gorączka, biegunka). Proszę jednak pamiętać, że nie zaleca się połykania płynu Octenisept.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/octenisept-charakterystyka-leku

https://portal.abczdrowie.pl/oktenidyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.