Czy mogłam w ten sposób coś uszkodzić?

Po płukaniu nosa octeniseptem straciłam węch i smak, czy bezpowrotnie uszkodzeniu ulegly komórki nabłonka węchowego, czy węch kiedykolwiek powróci?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Octenisept jest bezalkoholowym płynem, który stosuje się na rany i błony śluzowe. Można go zatem zastosować w obrębie śluzówki nosa najlepiej metodą pędzlowania, tak, aby nie wprowadzić go do wnętrza nosa. Celem jest zapewnienie zwilżenia błony śluzowej przednich nozdrzy.

Producent Octenisept informuje, że środek ten może być również stosowany do dekontaminacji przedsionka nosa.

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie, czy węch oraz smak powrócą. Płukanie nosa Octeniseptem nie należy do polecanych przez producenta zastosowań tego preparatu, dlatego ciężko stwierdzić, czy jest to chwilowy skutek związany z nieprawidłowym zastosowaniem leku czy też trwałe uszkodzenie.

Najprawdopodobniej nie powinno dojść do trwałego uszkodzenia z uwagi na to, że Octenisept można stosować na błony śluzowe. Mimo to, proszę udać się do lekarza.

Charakterystyka Octenisept znajduje się pod poniższym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/octenisept-charakterystyka-leku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.