Czy węch został trwale uszkodzony?

Dzień dobry Dzień dobry, trzy tygodnie temu zalalam do nosa ( zatok) roztwór octenisept z solą fizjologiczna w stosunku 1:1 i poczulam pieczenie i obrzęk śluzówki w nosie. Obrzęk ustąpił po kilku dniach lecz nie powrócił zmysł powonienia. Teraz nie czuje zapachów ani smaku jedzenia. Czy środek ten na stałe uszkodził komórki węchowe czy po jakimś czasie się zregenerują? Proszę o odpowiedź bo jestem załamana i w depresji. Nie odczuwam przyjemności z jedzenia, straciłam apetyt, zaczęłam chudnąć. Życie straciło dla mnie sens(((. O zastosowaniu tego leku do płukania zatok wyczytałam w internecie.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane z aktualnym stanem zdrowia. Przede wszystkim nie wspomniała Pani, dlaczego zastosowała taką mieszankę bezpośrednio do otworów nosa. Czy były pewne wskazanie medyczne, bądź zalecenia lekarza.

Octenisept jest preparatem przeznaczonym do dezynfekcji skóry o działaniu antyseptycznym. Powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie od odkażania błon zewnętrznych, skóry, a także ran o różnym charakterze. Doskonale działa na zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia, a także stopień uszkodzenia węchu. Zalecamy stacjonarną wizytę u lekarza internisty lub laryngologa. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i leczeniu, aby złagodzić skutki zażycia tego preparatu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/octenisept-charakterystyka-leku

https://portal.abczdrowie.pl/nie-tylko-covid-19-powoduje-uszkodzenie-wechu-i-smaku-te-objawy-moga-zwiastowac-inne-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zwalczyc-zapalenie-blony-sluzowej-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.