Czy w razie infekcji oka konieczne jest zakrywanie go opatrunkiem?

Czy powinno sie zakrywać oko opatrunkiem w czasie infekcji?

Witam serdecznie! Określenie "infekcja oka" jest bardzo ogólne. W większości przypadków - np. zakażenia bakteryjnego, wirusowego spojówek zakrywanie oka opatrunkiem nie jest wskazane. Zaleca się stosowanie leczenia miejscowego, czyli kropli do oczu z antybiotykiem, sterydem itp. Opatrunki w razie infekcji zaleca się dzieciom, aby nie pocierały oczu i nie pogłębiały w ten sposób stanu zapalnego ani nie doszło do nadkażenia wtórnego (drobnoustroje na rękach). Wskazaniem do założenia opatrunku na oko u dorosłych są przede wszystkim urazy przedniego odcinka oka (rogówka, spojówka) - np. dostanie się opiłków do oka itp lub po zabiegach operacyjnych na oku. W takiej sytuacji jałowy opatrunek zaleca się jako element zapobiegający infekcji oka. Pozdrawiam serdecznie