Czy powtarzające się zawroty głowy i bóle brzucha sugerują, że organizm przestał tolerować tabletki antykoncepcyjne?

Witam, mam 25 lat i od 3 lat biorę regularnie tabletki M***. Lekarz przepisał mi je, aby zlikwidować cysty na jajnikach i unormować poziom hormonów, a tym samym wyregulować cykl. Od samego początku ich stosowania czułam się świetnie. Jednak od 3 miesięcy, albo w środku cyklu, albo na tydzień przed okresem, pojawia się ten sam problem. Zaczynam mieć nudności (nie wymiotuję) o różnych porach dnia, przed albo po posiłku, niezależnie czy siedzę, czy leżę, czy chodzę. Trwają one krótko (może jakieś 10 minut), potem przechodzą i pojawiają się za kilka godzin. Przy mdłościach miewam lekkie zawroty głowy. Czasem jest mi gorąco, a czasem przechodzą mnie dreszcze. Poza tym, odczuwam bóle brzucha. Czasami wyglądają mi one na typowe bóle menstruacyjne. Czasami są one jednak bardzo silne i dotyczą całego brzucha. Nie zawsze, ale czasami, jeżeli boli mnie cały brzuch, to wyczuwam napięcie mięśni tuż pod klatką piersiowa. Bolą mnie piersi - jak przed okresem. Cały ten stan trwa ok. tygodnia lub półtora. Za każdym razem robiłam sobie test ciążowy - wynik był negatywny. Dostawałam "okres" w przerwie między tabletkami i wszystko było w porządku aż do następnego miesiąca. Nigdy nie miałam takich problemów wcześniej. Zdecydowałam się wreszcie iść do ginekologa. Niestety przebywam teraz za granicą, do swojego ginekologa w Polsce będę mogła iść dopiero w sierpniu, kiedy przyjadę do Polski. Byłam tutaj u lekarza ogólnego - zrobili mi testy na enzymy wątrobowe i inne enzymy układu trawiennego - wszystko jest ok. Byłam dziś u tutejszego ginekologa. Nie zrobił mi USG, bo tego tu się nie praktykuje tak jak w Polsce. Zbadał mnie tylko i zrobił test ciążowy (negatywny). Stwierdził, że to albo ze stresu (od 3 miesięcy rzeczywiście bardzo dużo się stresuję, o wiele więcej niż normalnie) albo że powinnam zmienić tabletki. Czy rzeczywiście mój organizm przestał tolerować tabletki? Czy też moje objawy są typowymi objawami przed miesiączką (mam dostać w piątek)? Czy może są to efekty wzmożonego stresu, złej diety i braku ćwiczeń? Bardzo proszę o pomoc, co może być nie tak lub ewentualne sugestie, do jakiego specjalisty mogłabym się jeszcze wybrać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niestety dla postawienia właściwego rozpoznania konieczne jest wykonanie pełnego panelu badań hormonalnych. Opisywane przez Panią dolegliwości są typowe dla zaburzeń układu endokrynnego, więc biorąc pod uwagę Pani wywiad chorobowy, istnieje podejrzenie, że tabletki nie działają wystarczająco silnie. W tym celu wskazane byłoby wykonanie badań kontrolnych (zarówno hormonalnych, jak i obrazowych - porównanie obu obrazów USG) i ocena Pani stanu zdrowia. Niestety nie wiem, jakimi możliwościami Pani dysponuje w Anglii.

Wydaje się jednak, że sugerowana przez lekarza zmiana preparatu na inny jest dobrym pomysłem. Dobrze dobrany preparat znosi wszystkie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Pozdrawiam