Czy późne wystąpienie miesiączki może być odziedziczone genetycznie?

Mam 17 lat i nie mam miesiączki. Rok temu byłam u ginekologa i lekarz powiedział, że wszystko mam prawidłowo rozwinięte. Moja mama dostała okres mając 18 lat, babcia 17. Czy to oznacza, że w moim przypadku będzie tak samo? Zaczynam się martwić. Powinnam pójść jeszcze raz do ginekologa? Jeśli przepisze tabletki hormonalne to powinnam je zażywać czy czekać nadal? Pozdrawiam, Daria
17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeżeli Twoja mama i babcia późno zaczęły miesiączkować, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie tak i w Twoim przypadku.
W przypadku niewystąpienia menarche tj. pierwszej miesiączki do 16 roku życia konieczne jest oznaczenie hormonów płciowych w celu wyeliminowania zaburzeń hormonalnych. Jeżeli w trakcie ostatniej wizyty ginekologicznej nie miałaś zleconych tego typu badań, zalecałabym powtórną wizytę u ginekologa.
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych także wymaga wcześniejszej diagnostyki, w tym oznaczenia profilu hormonalnego.
Niezależnie od metody leczenia, radziłabym zawierzyć swojemu ginekologowi i postępować wg jego zaleceń.
Pozdrawiam