Czy pracownik socjalny może zmusić do zrobienia testu na obecność narkotyków?

witam,czy pracownik socjalny z opieki społecznej może nakazać komuś zrobienie testu na obecność narkotyków?czy osoba ta musi się zgodzić?

To co podaje przedmówczyni to bzdura!! Zgoda jest wyrażeniem aktu woli.- suwerennym prawem każdego człowieka do samostanowienia. Natomiast brak zgody jest okolicznością kt. może skłaniać do podjęcia innych czynności prawnych nawet wbrew woli osoby wobec której toczy się postępowanie lub zapadły już inne decyzje np. o przymusowym leczeniu lub ubezwłasnowolnieniu

Dzień dobry.

Pracownik socjalny nie ma uprawnień formalnych do nakazania komuś (podopiecznemu) wykonanie testu na obecność narkotyków. Jeżeli jednak ma podejrzenia dotyczące używania narkotyków przez osobę, która ubiega się o pomoc socjalną (finansową), nie jest nadużyciem, jeśli zasugeruje, by osoba ta wykonała taki test. Może również (a nawet powinien), uzależnić przyznanie pomocy socjalnej od wyniku ww. testu.

Pozdrawiam.