Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy prawdziwy ojciec biologiczny ma jakieś prawa do dziecka?

Witam. A co może zrobić ojciec biologiczny, którego nawet nie poinformowano o narodzinach dziecka? Matka żyje w zawiązku małżeńskim z innym mężczyzną i z automatu ojcostwo przyznano mężowi zgodnie z prawem.Matka nie chce uznać ojca biologicznego za prawdziwego ojca dziecka. Czy prawdziwy ojciec biologiczny ma jakieś prawa? Czy też musi czekać aż dziecko osiągnie pełnoletność? Dziękuję za odpowiedź.
MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne w ciąży są bardzo istotne dla przyszłych mam. Wykonuje się je głownie w przypadku zwiększonego ryzyka genetycznego oraz u kobiet, po 35. roku życia. W takich przypadkach zwiększa się szansa wystąpienia u dziecka chorób o podłożu genetycznym. Czy inwazyjne badania prenatalne wiążą się z dużym ryzykiem? Kto może i powinien je wykonać? W jakich sytuacjach są one szczególnie wskazane? Na te i inne pytania odpowiada genetyk kliniczny - dr n. med. Artur Barczyk.

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam, w tym wypadku decyduje orzeczenie sądu. Jeżeli ojciec biologiczny domaga się swoich praw to sąd może nakazać wykonanie badań genetycznych w celu ustalenia ojcostwa. Nie jest to jednak problem medyczny, ale przede wszystkim prawny i z prawnikiem należy konsultować ew.postępowanie i rozwiązanie.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do prawnika. Z pewnością konieczne są badania genetyczne, na które jednak matka może nie wyrazić zgody. Zgodę taką może wydać sąd.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy