Czy problemy z pamięcią mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne?

Witam, mam 33 lata. Od kilku tygodni borykam się z problemami z pamięcią, zaburzeniami orientacji (nieświadome przejście ok. 1 kilometra zakończone chwilową dezorientacją, przerwanie wykonywanej czynności z zamierzonym odbiorem bodźców zewnętrznych jakby i postrzeganiem otoczenia i odbiorem dźwięków jakby przez szybę zapominanie imion najbliższych, nazw przedmiotów, czynności wykonywanych nawet kilka minut wcześniej, z bardziej odległej przeszłości tj. miesiąc, rok pamiętam pojedyncze fakty), miewam problemy ze zrozumieniem wypowiedzi rozmówcy, równie często z udzieleniem nawet prostych odpowiedzi- nie mogę złożyć zdania, brakuje mi słów. Pomimo znajomości kilku języków mam problem z ze zrozumieniem również ich. Od tygodnia budzę się z lewostronnym bólem głowy, który ustępuje lub słabnie po zażyciu środków przeciwbólowych zazwyczaj po 2-3 dawce. Sypiam dobrze (8-9h) jednak pi kilku godzinach aktywności siada mnie zmęczenie i zasypiam niemalże na siedząco. Jestem po kilku urazach głowy, 2 z utratą przytomności- pierwszy przed 16 laty w wyniku wypadku ze wstrząśnieniem mózgu , drugi przed 2 laty w wyniku pobicia. Ostatni bez diagnostyki. W przeciągu ostatnich 2 miesięcy 2 silne uderzenia w głowę. Poziom stresu w ostatnich tygodniach przeciętny, kortyzol, hormony tarczycy i morfologia w normie. Ciśnienie niskie (od 16 lat) bez wahań.Wykluczona cukrzyca, depresja. Od 7 miesięcy mam wkładkę Mirena. Otrzymałam skierowanie do neurologa z zaleceniem wykonania TK lub rezonansu, obecnie czekam na konsultację jednak zastanawiam się czy powyższe dolegliwości mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne? Czy może to być późny efekt doznanych urazów?

Szanowna Pani,

Bardzo Pani współczuję zaistniałego stanu. Rzeczywiście, sytuacja, którą Pani opisuje jest poważna i wymaga konsultacji lekarskiej. Tok postępowania, który Pani zalecono jest prawidłowy - biorąc pod uwagę urazy zaistniałe w przeszłości jak również charakter objawów istnieją przesłanki żeby spekulować na temat istnienia organicznych zmian w mozgu wywołujących opisane trudności. Zdecydowanie pierwszym krokiem powinna być konsultacja neurologiczna wraz z wykonanym rezonansem oraz tomografią komputerowa.
Jeżeli owe badania nie wskażą na istnienie zmian w mozgu wówczas można będzie spekulować na temat podłoża psychologicznego / psychicznego. Nie jest ono oczywiście wykluczone, istnieją jednostki chorobowe które mogą dawać opisane objawy, nie mniej jednak hipoteza o podłożu organicznym jest pierwszą jaką należy sprawdzić.
Ewentualną konsultację psychiatryczną zalecałabym już po wykonaniu badań gdyż psychiatra również z pewnością skieruje Panią właśnie w takim kierunku.
Życzę powrotu do zdrowia.