Witam serdecznie!
Zmiany funkcjonowania, jakie Pani zaobserwowała u siebie są mało precyzyjne, by móc spekulować co do przyczyny zaburzeń. Ponadto rzetelna diagnoza wymaga osobistej konsultacji u psychologa. Zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci mogą świadczyć między innymi o przemęczeniu albo stresie. Organizm sygnalizuje w ten sposób, że potrzebuje regeneracji sił. Niepokojące są natomiast trudności w wysławianiu się i precyzji formułowania własnych myśli oraz płaczliwość, spadek motywacji, obojętność, atrofia woli i drgawki podczas snu. Reakcje drgawkowe mogą stanowić przejaw uwalniania się organizmu z napięcia w trakcie wchodzenia w fazę snu, podczas której ciało się relaksuje albo mogą wskazywać na zmiany neurologiczne w mózgu.
Niestety zaburzenia mowy, czy to na etapie formułowania logicznych zdań, czy na etapie artykułowania (wypowiadania) słów, wykraczają poza kompetencje psychologa. W tym wypadku konieczna byłaby wizyta u logopedy, a biorąc pod uwagę drgawki, także zasadna wydaje się konsultacja neurologiczna. Lekarz neurolog może zalecić wykonanie szeregu badań (np. rezonans, tomograf, poziom hormonów, EKG serca), by zdemaskować źródło Pani problemów. Niewykluczone, że zaburzenia, o jakich Pani wspomniała, mają podłoże neurologiczne, ale psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie sprzężone, dlatego niektóre problemy natury psychicznej mogą manifestować się w postaci dolegliwości somatycznych, jak np. drgawki.
Niektóre trudności nie są odzwierciedleniem zaburzeń organicznych, ale stanowią manifestację zaburzeń psychicznych. By jednak wykluczyć organiczne przyczyny Pani problemów, konieczne jest wykonanie badań neurologicznych. Kiedy badania lekarskie nie wykażą żadnych patologii funkcjonowania układu nerwowego, wówczas warto rozważyć wizytę u psychologa, gdyż problemy mogą wynikać właśnie z psychiki. Więcej o somatycznych objawach zaburzeń lękowych może Pani przeczytać na stronach naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/somatyczne-objawy-nerwicy
Pozdrawiam i życzę powodzenia