Czy problemy z zajściem w ciążę są spowodowane przeciwciałami?

Witam serdecznie!

Od 1,5 roku bezskutecznie próbuję zajść w ciążę. Trzy miesiące temu przeszłam laparoskopię, która wykazała, że jajowody są drożne, histeroskopia też wypadła dobrze. Poza tym badania hormonalne w normie, mąż ma bardzo dobre parametry nasienia. Ostatnio lekarz ginekolog zlecił mi padania immunologiczne w kierunku zespołu antyfosfolipido-białkowego, na przeciwciała tarczycy (wyszły dobrze), na antykoagulat toczniowy i antykardiolipidowe. Na pozostałe jeszcze czekam.

Z własnej inicjatywy zrobiłam jeszcze dodatkowo badania przeciwjądrowe ANA, które wyszły pozytywne. Zleciłam więc dodatkowe badanie na parametry przeciwciał, na które teraz czekam. Czy mogą one być powodem moich problemów z zajściem w ciążę? Czy można je skutecznie zaleczyć?

Bardzo proszę o odpowiedź, bo jestem w rozpaczy. Dodam, że nie mam żadnych niepokojących objawów.

Witam serdecznie!

Nic na razie na podstawie tych wyników nie można precyzyjnie określić, gdyż również wśród zdrowej populacji bywają dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe i niekoniecznie świadczy to o patologii. Jednak z pewnością sprawa wymaga wyjaśnienia i diagnostyki w kierunku chorób o podłożu autoimmunologicznym w przebiegu których może być niestety problem z poczęciem lub poronieniami. Sama obecność przeciwciał nie świadczy o chorobie i nie podlega leczeniu, jednak w tym wypadku należy zaczekać na wyniki pozostałych badań. Diagnostyką takich schorzeń (o podłożu autoimmunologicznym) zajmują się najczęściej reumatolodzy - do poradni tej konieczne jest skierowanie. Wskazane jest również oznaczenie przeciwciał w klasie IgG i IgM różyczki, cytomegalii, toksoplazmozy.

Pozdrawiam