Wynik badania ANA a problemy reumatologiczne

pytanie dotyczy mojej 11 letniej córki, u której przy okazji badań kontrolnych u hematologa (ma od urodzenia niewielką leukopenie i neutropenie, teraz doszło podejrzenie celiakii) wykryto bardzo wysokie miano przeciwciał przeciwjądrowych 1 :1280 i mykoplazmę. Czekam na konsultację reumatologiczną i badania w szpitalu, które odbędą się dopiero za miesiąc. Proszę wyjaśnić o czym może świadczyć takie miano ANA, dodam że dziecko nie ma żadnych niepokojących objawów .

Aleksander Ropielewski

Może ono sugerować chorobę o podłożu autoimmunologicznym, jednak nie zawsze tak musi być dlatego na odpowiedź i ew. diagnozę konieczne jest poczekanie na wyniki badań dodatkowych.