Czy promieniowanie RTG w kilka dni po zapłodnieniu może być niebezpieczne?
Dzień dobry,
dziś miałam prześwietlenie porównawcze stawów biodrowych oraz drugie - części lędźwiowej kręgosłupa. 5 dni temu kochałam się z Mężem i zaczynam się obawiać, że mogę być w ciąży (II faza cyklu). Czy promieniowanie RTG w kilka dni po zapłodnieniu może być niebezpieczne i wiązać się z poronieniem? Albo z wadami rozwojowymi Dziecka?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź,
Agnieszka

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy!
Narażenie na promieniowanie rentgenowskie we wczesnym etapie ciąży może skutkować powstaniem wady wrodzonej, a najczęściej poronieniem.
W przypadku kobiet w wieku reprodukcyjnym przed wykonaniem zdjęcia RTG należy zawsze zachować szczególną ostrożność i przeprowadzić wywiad odnośnie możliwości ciąży. Pacjentki powinny zawsze zgłaszać obecność ciąży, jeśli posiadają taką wiedzę.
Jako, że istnieje jedynie prawdopodobieństwo zapłodnienia proponuję wykonać test ciążowy po min. 14 dniach od stosunku, wówczas można wynik uznać za wiarygodny.
W przypadku wyniku pozytywnego proponuję zgłosić się do ginekologa.
Redakcja abcZdrowie.pl