Czy przed usunięciem kaszaka należy wykonać szczepienie przeciwko HBV?

Witam. Mam małego kaszaka na glowie. Musze go wyciąć . I moje pytanie czy musze sie zaszczepić na zołtaczke??? Bo jak dzwoniłam sie umówić to pani powiedziała ze nie musze. Mam tylko zrobić badania hbs i anty hcv

Szczepienie p/wzwB nie jest konieczne przed operacją ale jest zalecane. Prawdopodobieństwo zarażenia się żółtaczką typu B jest bardzo małe, duża część ludzi jest już zaszczepiona. Narzędzia chirurgiczne są wyjaławiane bądź jednorazowe (ja w swoim gabinecie używam tylko jednorazowe). Jeżeli natomiast zdarzy się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typ B czyli tzw. żółtaczką wszczepienną to konsekwencje mogą być bardzo poważne łącznie z marskością i niewydolnością wątroby.