Czy przy arytmii można stosować adrenalinę?

Dzień dobry, jestem umówiona na zabieg przeszczepu dziąsła, zostałam poinformowana o tym, że najprawdopodobniej w trakcie zabiegu będzie musiało zostać zastosowane znieczulenie z dodatkiem adrenaliny ze względu na możliwe krwawienie. Niestety mam arytmię i przyjmuje lek propranolol. Czy jest jakieś zagrożenie w momencie użycia takiego znieczulenia przy arytmii? Czy można zastosować innego rodzaju znieczulenie podczas takiego zabiegu?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowanie leku Propanolol nie jest przeciwwskazane u pacjentów stomatologicznych, którzy są poddawani znieczuleniu. Zazwyczaj wtedy przyjmuje się zmniejszoną dawkę leku nasercowego, ale nie należy podejmować tej decyzji samodzielnie, a jedynie po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym, dodatkowo proszę pamiętać, że konieczne jest poinformowanie stomatologa wykonującego zabieg o przyjmowanych lekach.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/strzykawki-znikna-z-gabinetow-dentystycznych-zastapi-je-urzadzenie-najnowszej-generacji-wand-sta

https://portal.abczdrowie.pl/znieczulenie-w-zabiegach-stomatologicznych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.