Czy przy endometriozie ból brzucha może trwać tak długo?

Dzien Dobry,czy przy endometriozie bol brzucha moze trwac caly czas?Dodatkowo czuje straszne rozpieranie narzadu rodnego,bole podczas wyprozniania i mikcji rowniez.Zaparcia ale nawet po wyproznieniu jest bol .Lekarze nie wiedza co mi dolega.Mam historie torbieli jajnika ostatnio cysta rok temu 5cm/4cmi ,ale podobniez juz nie ma..Nie moge normalnie funkcjonowac. Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bóle podbrzusza to jeden z charakterystycznych objawów występujących w endometriozie. Oprócz tego kobieta cierpiąca na endometriozę może odczuwać bóle podczas zbliżenia, bóle kręgosłupa, a także dolegliwości bólowe w czasie oddawania moczu oraz wypróżniania.

Ponadto endometrioza może objawiać się poprzez wzdęcia, biegunki, bolesne, wydłużone i obfite miesiączki oraz problemy z zajściem w ciążę. Pacjentki, które borykają się z endometriozą są zdania, że ból bywa nie do zniesienia.

Jeśli dolegliwości bólowe są na tyle silne, że nie może Pani normalnie funkcjonować, to konieczne jest wdrożenie leczenia endometriozy, które może polegać na przyjmowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz preparatów przeciwbólowych. Czasem konieczne jest również leczenie operacyjne oraz terapia hormonalna. Proszę więc udać się do ginekologa i ustalić plan leczenia choroby.

Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.