Czy przy Hashimoto należy eliminować gluten i nabiał z diety?

Witam, W czerwcu 2016 stwierdzono u mnie Hashimoto. anty-TPO 107,70, anty-TG 111,40 - badania z 06.2016. Badania z 07.2017: TSH 2,960, FT3 3,73, FT4 1,35. USG wyszło niejednorodne, największe guzki to 6mm. Nie włączono żadnego leczenia farmakologicznego. Na wielu forach pojawia się informacja o eliminacji glutenu oraz nabiału. Czy jest to konieczne?

Dzień dobry,

W badaniach hormonalnych ma Pani eutyreozę, czyli właściwie wyniki są prawidłowe, jakkolwiek średnie TSH dla Pani grupy wiekowej wynosi ok 1,5. Jeśli panuje Pani ciążę, to już jest to wskazanie to zastosowania leczenia - dla kobiet planujących ciążę, zaleca się, aby TSH było poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5). Istnieją również doniesienia, że wcześniejsze włączenie leczenia może przyhamować postęp choroby, aczkolwiek nie były to prace na dużych grupach badanych. W prawidłowo opisanym usg wg wytycznych endokrynologicznych mamy prawo napisać guzki - jeśli zmiana jest wyczuwalna pod palcami i widoczna w usg. Radiolodzy zwykle nie badają fizykalnie pacjenta (nie mają takiego obowiązku i część z nich w opisach używa słowa "guzki". Pozostaje pytanie, czy są to rzeczywiście zmiany ogniskowe , czy może obszary miąższu tarczycy o obniżonej echogeniczności - typowe dla choroby Hashimoto. Jeśli są to "guzki" to część endokrynologów już przy prawidłowych hormonach tarczycy i TSH stosuje w leczeniu małe dawki leku, aby obniżyć TSH do niższych wartości, oczywiście prawidłowych, co zmniejsza ryzyko powiększania się zmian, a jak wykazały badania co 5 "guzek" ma receptory dla lewotyroksyny" i pod wpływem leczenia może ulec zmniejszeniu, niestety, tylko, co 5...Co do diety, to w mojej opinii dieta w każdej chorobie ma olbrzymie znaczenie. Z pewnością jeśli m Pani nietolerancję glutenu i laktozy, czy innych białek/cukrów zawartych w diecie, wówczas ich eliminacja ma sens. Jeśli nie chce Pani np. ze względów finansowych wykonywać, często kosztownych testów nietolerancji pokarmowych, proszę na min. 2 tygodnie właćzyć tzw. dietę Hashimoto. Jeśli poczuje się Pani znacznie lepiej, proszę ją kontynuować, jeśli zupełnie nie odczuje Pani różnicy, wówczas nie ma to sensu. Jeśli zdecyduje się Pani na dietę, proszę z ciekawości po około 4 tygodniach sprawdzić poziom przeciwciał. Ich poziom należy również sprawdzić wyjściowo przed wdrożeniem leczenia - aby móc precyzyjnie je porównać. Niestety choroba Hashimoto ma to do siebie, że przeciwciała raz rosną, raz spadają, to jednak znaczna oprawa samopoczucie i spadek poziomu przeciwciał będą przemawiały za sensownością stosowania diety. Najdokładniejsze jednak byłoby wykonanie testu na nietolerancje pokarmowe, wtedy będzie Pani dokładnie wiedziała, czego należy unikać, aby dodatkowo nie wywoływać w organizmie reakcji zapalnej. Warto z pewnością sprawdzić przynajmniej zboża, mleko, jajka lub wykonać dokładniejsze, ale niestety droższe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych