Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy osoby chorujące na Hashimoto powinna unikać glutenu?

Witam Ostatnio wykonała badania na nietolerancje pokarmowe (igg) z których wynika, że nie powinnam spożywać mleka krowiego ani drożdży. Reakcja mojego organizmu na gluten jest z kolei prawidłowa. Choruje jednak na chorobę Hashimoto i dużo wyczytałam o tym, że osoby na nią chorujące nie powinny spożywać glutenu. Czy jeśli w moim przypadku nadwrażliwość na gluten nie występuje to czy powinnam mimo to odstawić gluten? Pozdrawiam
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Pomimo wielu informacji na ten temat nie ma dowodów na skuteczność wykluczenia glutenu w przebiegu choroby Hashimoto. Jak każda choroba autoimmunologiczna zwiększa ona ryzyko zachorowania na inne choroby tego typu - tak więc w populacji chorych na Hashimoto zdecydowanie częściej stwierdza się wystąpienie celikii niż w ogólnej populacji - jeżeli jednak nie wykazano u Pani wystąpienia celiakii to nie ma wskazań w kierunku wykluczania glutenu.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy