Czy osoby chorujące na Hashimoto powinna unikać glutenu?

Witam Ostatnio wykonała badania na nietolerancje pokarmowe (igg) z których wynika, że nie powinnam spożywać mleka krowiego ani drożdży. Reakcja mojego organizmu na gluten jest z kolei prawidłowa. Choruje jednak na chorobę Hashimoto i dużo wyczytałam o tym, że osoby na nią chorujące nie powinny spożywać glutenu. Czy jeśli w moim przypadku nadwrażliwość na gluten nie występuje to czy powinnam mimo to odstawić gluten? Pozdrawiam

Pomimo wielu informacji na ten temat nie ma dowodów na skuteczność wykluczenia glutenu w przebiegu choroby Hashimoto. Jak każda choroba autoimmunologiczna zwiększa ona ryzyko zachorowania na inne choroby tego typu - tak więc w populacji chorych na Hashimoto zdecydowanie częściej stwierdza się wystąpienie celikii niż w ogólnej populacji - jeżeli jednak nie wykazano u Pani wystąpienia celiakii to nie ma wskazań w kierunku wykluczania glutenu.