Czy przy leczeniu nerwicy lękowej stosuje się lit?

Mam 25 lat, od 8 lat mam nerwicę lękową, ostatnio z objawami depresyjnymi. Po ostatnich badaniach wyszedł niedobór wit d 11,2 i litu (<0.2). Psychiatra nie zalecił uzupełnienia litu, powiedział, iż osoby które nie biorą mają niski i tyle. Czy w nerwicy lękowej stosuje się lit? Nie wiem, czy brać leki (trittico) czy szukać innego lekarza i suplementować lit. Proszę o pomoc.

Witam,

zachęcam do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą. Psychoterapia, ewentualnie połączona z farmakologią, daje dużo lepsze rezultaty niż samo tylko stosowanie leków, które wpłyną przede wszystkim na nastrój, ale nie źródło problemów.

Lekarz, pod którego opieką Pani się znajduje, jest najbardziej kompetentną osoba, by zalecać leki lub suplementację. Jeśli się Pani niepokoi, oczywiście warto zasięgnąć dodatkowej konsultacji u innego specjalisty. Proszę pamiętać, że leczenie litem powinno odbywać się jedynie pod kontrolą jego poziomu we krwi (w celu uniknięcia np. uszkodzenia nerek).

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Lit najczęściej stosowany jest w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej oraz manii. Jeśli lekarz nie zlecił suplemetnacji- warto mu zaufać. Dodatkowo zachęcam do podjęcia psychoterapii, która jest najlepszą metodą radzenia sobie z nerwicą lękowa, pozwala bowiem dotrzeć do jej emocjonalnych przyczyn i wprowadzić zmiany. Sama farmakoterapia pozwala jedynie na zwalczenie objawów, bez poradzenia sobie z przyczynami.