Jak leczyć nawrót nerwicy lękowej?

Nawrót objawów nerwicy lękowo depresyjnej i zaburzeń osobowosci unikajacej. Moje pytanie brzmi: czy dobrym pomyslem będzie udanie się po leki przeciwdepresyjne. Pol roku temu plus minus, zakonczylam terapie grupowa w klinice leczenia nerwic, ze swietnym skutkiem. Pozbylam sie prawie wszystkich objawow. Nigdy nie bralam zadnych lekow a po terapii czulam sie jak nowonarodzona. Niestety objawy wrocily razy dwa: glownie lęki, bezsennośc, brak tchu, kołatanie serca, autoagresja, natretmyśli etc. Etc.

Witam!
Zbliża się zima, która z natury nie jest porą obojętną dla osób z niestabilnością emocjonalną i skłonnością do wahań nastroju. Prawdopodobnie trzeba będzie wznowić leczenie, być może trwalsze efekty da terapia kompleksowa (wzmocniona farmakologicznie).
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.

Witam,

zalecałabym Pani psychoterapię indywidualną w paradygmacie poznawczo - behawioralnym - wysoka skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych depresyjnych i nerwicowych oraz wspomagająco można zastosować farmakoterapię, jednak należy pamiętać, że leki niwelują tylko objawy, psychoterapia pozwala dotrzeć do przyczyny problemu.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Napisała Pani: „Pozbyłam się prawie wszystkich objawów”.
Wnioskuję więc, że nie wyleczyła Pani całkowicie
zaburzeń lękowo-depresyjnych.
Wyleczenie można stwierdzić wtedy, gdy zwalczone
zostają wszystkie objawy zaburzeń lękowo-depresyjnych.
Pyta Pani o leki przeciwdepresyjne.
W leczeniu zespołu lękowo-depresyjnego doraźnie,
gdy choroba jest zaawansowana i chory nie jest w stanie
funkcjonować, można stosować antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk, które sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia.
Jednak farmakologia jest leczeniem objawowym,
nie rozwiązuje problemu.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia
lękowo-depresyjne, należy dotrzeć do źródła
problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
zespołu lękowo-depresyjnego, ale również dociera się
do przyczyny problemu i znajduje się sposób
jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl