Czy przy przewlekłej białaczce limfatycznej mogą wystąpić zmiany skórne?

Witam! Moja mama 3 lata temu zachorowała na przewlekłą białaczkę limfatyczną. W zeszłym roku ok. sierpnia zakończyła leczenie (chemia dożylna), w chwili obecnej choroba jest stabilna, wyniki bardzo dobre. Pojawiły się jednak ok. 2 miesiące temu zmiany skórne: swędzące krostki z obwódką wokół i inne swędząco-piekące miejsca. Dermatolog leczył mamę w kierunku uczuleń pougryzieniowych, ale lekarstwa nie skutkują i naprowadził nas, że to mogą być zmiany związane z białaczką. Tłumaczył, że w momencie gdy choroba jest w miarę stabilna organizm może tak reagować w związku ze zmniejszoną odpornością. Czy takie zmiany skórne są możliwe w tej chorobie i jaka jest ich przyczyna, jak to leczyć?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zmiany skórne nie są charakterystyczne dla przewlekłej białaczki limfatycznej. Istnieją wprawdzie postaci biaaczki, które objawiają się jako zmiany na skórze, ale aby to stwierdzić należy przeprowadzić diagnostykę. Ze zmian należałoby pobrać wymazy - w kierunku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, oraz - w razie konieczności pobrać fragment skóry do badania histopatologicznego. Powinien zająć się tym lekarz dermatolog.

Pozdrawiam serdecznie