Czy przy takich wynikach ablacja jest konieczna?

Witam. Mam 25 lat, zupełnie przypadkiem wykryto u mnie arytmię. Chciałabym porady czy ten wynik podlega ablacji czy można to wyleczyć farmakologicznie czy po prostu można z tym żyć. Holter EKG 3 dniowy - w trakcie przyjmowanie Betaloc 50. Minimum HR 45, maksimum 129, średnie HR 72bmp, analizowane pobudzenia 101102, razem min. ST Kan.3 115 , najdłuższy epizod ST 9 minut o 5.57, VE razem 9790, VE na 1000/godz 96/408. VE ''R na T'' 2 SDNN-24h 158, Indeks SDANN 130, SDNN 72, rMSSD 52, pNN50 28, Moc widma 5645.7 Maks QT 464ms (kan1) Maks QTc 508ms W trakcie rejestracji rytm zatokowy 52-137/min i 41-142/min w 1szej i 2giej dobie, w 3ciej średnia 72. Pauz dłuższych niż 2s nie wykazano, pobudzeń komroowych zarejestrowano 24037 w 1szej dobie, 15038 w drugiej, 9790 w trzeciej, w tym 0 tachykardii i 0 par, z licznymi epizdoami bigeminii i trigeminii komorowych. Arytmia nadkomorowa nie wystąpiła. Maks zmiana St WYNOSIŁA 1,3 i wystapila 3.37 Chciałabym się dowiedzieć co mam dalej robić. Lekarz proponuje ablację, ale czy to konieczne?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ablacja jest u mnie konieczna?

Witam. Po chorobie covid-19 pojawiły się u mnie dodatkowe skurcze komorowe serca (widoczne w ekg, odczuwalne jako niemiarowe i momentami bardzo mocne bicie serca). Po badaniu holterem 24 h - okazało się, że jest ich 9300. Echo serca nie wykazało nieprawidłowości. Lekarz w pierwszej kolejności przepisał rytmonorm, ale niestety lek ten mnie uczulił. Po kolejnej wizycie stwierdził, że konieczny jest zabieg ablacji. Mam pytanie, czy w istocie taka ilość dodatkowych pobudzeń jest niebezpieczna i zabieg ablacji jest konieczny. Podłoże tej arytmii komorowej może być dziedziczne (mama w przeszłości miała arytmię). Czy istnieje szansa na uniknięcie zabiegu?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do ponownej konsultacji z lekarzem kardiologiem. Jako, że przeszła Pani zakażenie wirusem Sars-Cov2 to konieczne jest bardzo indywidualne podejście do tych zaburzeń rytmu serca. Wspomina Pani, że w najbliższej rodzinie występuje arytmia i ma Pani podejrzenie że mogła odziedziczyć skłonność do tej dolegliwości. Lekarz kieruje Panią na zabieg ablacji i zapewne ma ku temu powody. Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości, to tu jedynie kontakt z lekarzem prowadzącym może dać odpowiedź na Pani pytania.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-sie-martwic-jesli-budzisz-sie-w-nocy-zaburzenia-snu-zwiekszaja-ryzyko-wystapienia-arytmii-serca

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-arytmii-za-pomoca-ablacji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy po ablacji konieczna jest kardiowersja?

Witam, Czy po zabiegu ablacji konieczna jest zrobienie kardiowersji? Czy lekarz musi o tym poinformować pacjenta ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty