Czy przyczyną nerwicy lękowej mogą być drastyczne zmiany w życiu?

Witam, mam 31 lat, od 2 lat leczę się na nerwicę lękową. Cały czas nie jestem w stanie uwierzyć że to tylko nerwica ponieważ cały czas (praktycznie non stop) odczuwam jakieś dolegliwości somatyczne- bóle w klatce, skurcze w okolicach przepony, spięte mięśnie, całodniowe bóle w okolicach lewej łopatki promieniujące do klatki. itd. Boję się strasznie zawału mimo dobrych wyników EKG, USG serca itd. Czy przyczyną nerwicy mogą być drastyczne zmiany w życiu jak: ślub, dzieci, zmiana miasta??

Witam. Takie myślenie, że to nie tylko nerwica jest wrecz typowe dla nerwicy. Drastyczne zmiany w życiu jak najbardziej mogą wywoływać chorobę bądź jej pogorszenie.
Zachecam jednak to psychoterapii- równolegle do leczenia psychiatrycznego.
Magdalena Brabec

Witam,
w nerwicy często pojawia się wiele rożnych objawów somatycznych, choć rozumiem, że niełatwo może być uwierzyć, że objawy, które się wyraźnie odczuwa są spowodowane wyłącznie psychiką. Warto pamiętać, także o tym że człowiek jest całością złożoną z fizjologii i psychiki i pomimo tego podziału, to jednak oba te obszary działają na siebie wzajemnie, dlatego bywa tak, że stres i lęk możemy odczuwać jako dolegliwość w jakimś organie. Co do drugiej części Pana pytania, rzeczywiście drastyczne zmiany (tzw. sytuacje stresowe) mogą powodować pojawienie się zaburzenia. Nie pisze Pan szczegółowo o tym jak się Pan leczy ale zarówno w kwestii poradzenia sobie z objawami ich zrozumienia oraz lepszego radzenia sobie ze stresem na przyszłość bardzo pomocna byłaby psychoterapia. Pozdrawiam.