Czy można umrzeć na nerwicę lękową?

Witam! Mam 35 lat i też mam nerwicę lękową. Uczucie jakbym miała zaraz zemdleć, Czasami boję się siedzieć sama w domu, że coś mi się stanie.Boję się iść na zakupy. To jest okropne.(np. jestem w sklepie i nagle czuję, że zemdleję, mam miękkie nogi i nagle wychodzę ze sklepu i zachwilę wszystko wraca do normy. Na szczęście jeszcze się nie zdarzyło żebym zemdlała.Proszę powiedzieć mi, czy przy takich objawach nerwicy można umrzeć. Czy to tylko strach w naszej głowie.
35 LAT ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Nerwica lękowa daje wiele objawów somatycznych, o których Pani wspomniała, np. zawroty głowy, uczucie omdlewania, przyspieszony puls, drżenie kończyn, ciarki, szumy uszne itd. Lęk ujawnia się po prostu w postaci somatycznej. Chorzy na nerwicę lękową, doznając takich objawów, zaczynają się obawiać, czy nie stracą przytomności, nie zemdleją albo nawet czy nie grozi im to śmiercią. Uspokajam – atak lękowy trwa krótko i zazwyczaj mija. Nie można od tego umrzeć. To psychika płata figla i każe myśleć, że grozi Pani coś strasznego. Jeżeli choruje Pani na nerwicę lękową, powinna Pani być pod okiem dobrego psychiatry, a także pomyśleć nad psychoterapią. Same leki nie rozwiążą Pani problemu. One jedynie redukują objawy choroby. Zachęcam też do przeczytania artykułów zamieszczonych w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki http://portal.abczdrowie.pl/lek-napadowy http://portal.abczdrowie.pl/napad-leku Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Witam,

"strach w głowie", myślę, że taka metaforą można określić zaburzenia lękowe, ponieważ to negatywne automatyczne myśli, np. "że coś mi się stanie", "zemdleję", wiara w prawdziwość tej myśli powodują, że czujemy strach (lęk), czyli emocje i stosownie do tego się zachowujemy, w momencie, kiedy wyszła Pani ze sklepu (oceniła Pani sytuację jako bezpieczną) i lepiej się Pani poczuła. pomocna byłaby dla Pani psychoterapia poznawczo - behawioralna, mogłaby Pani zrozumieć związek jaki zachodzi pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem w określonej sytuacji, mogłaby się Pani nauczyć rozpoznawać swoje negatywne wzory myślenia i modyfikować je, to wpłynie na rodzaj odczuwanych emocji przez Panią i pozwoli lepiej funkcjonować w życiu codziennym.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam serdecznie.

Zaburzenia nerwicowe są dość powszechnymi zaburzeniami, np. zespół leku napadowego dotyczy ok. 9% populacji. Nie stwierdzono, aby tak duża populacja miała zwiększone ryzyko nagłego zgonu sercowego. Uważa się jednak, że ryzyko powikłań jest większe, jeśli współwystępuje choroba wieńcowa.

Lęk przed nagłą śmiercią jest typowym objawem występującym w trakcie napadu paniki. Osoba cierpiąca na zespół lęku napadowego może wyobrażać sobie własną śmierć w wyniku zawału serca lub udaru mózgu.

Zmiana sposobu myślenia i interpretacji sygnałów fizjologicznych organizmu odbywa się w trakcie psychoterapii, w szczególności poznawczo-behawioralnej, którą zalecają aktualne standardy leczenia.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być nerwica lękowa?

Witam jestem mamą 2 letniego chłopca mam 25lat. Od jakiegoś czasu zmierzam się z pewnym problemem otóż podejrzewam u siebie nerwicę lękowa. Nasila się ona gdy kładę się spać. Zaczynam się wtedy cała trzas robię się " cała mokra" wydaje mi się że zaraz, zemdleje zaczyna mnie boleć brzuch i często wtedy oddaje mocz. Badania wyszły mi dobre. Nie mam żadnych problemów. Jestem szczęśliwa żona i mama ale to co się ze mną dzieje upkrzykrza mi życie. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, w obecnej sytuacji proponuję zgłosił się do lekarza psychiatry, a następnie do psychologa. Proszę jeszcze wykonać badania na tężyczkę. Często przy tym schorzeniu pojawiają się zaburzenia lękowe. Jak wykluczy Pani tężyczkę, to wtedy pozostanie już tylko pomoc w postaci konsultacji psychiatrycznej i być może psychoterapii.
Pozdrawiam A. Pacia

0

Witam Panią
Możliwe, że są to zaburzenia nerwicowe, jednak
rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji z psychologiem lub z psychiatrą,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby Pani rozpoczęła
leczenie ewentualnie psychoterapię.
Proszę nie zwlekać, bowiem objawy będą się
nasilać i mogą prowadzić do pogarszania się
Pani stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
podczas której dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty