Czy przyjmowanie leku może zaburzyć menstruację?

Witam, Staramy się z mężem o dziecko, próby były bezskuteczne, po zrobieniu badań wyszło że mam insulinooporność i od miesiąca przyjmuje glucophage XR 750mg 2tab dziennie. Miesiączki mam zawsze regularne co do dnia, teraz okres mi się spóźnia 6dni, a testy ciążowe wychodzą negatywne. Czy przyjmowanie leku może zaburzyć menstruację?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Lek, o którym Pani wspomina stosowany jest przede wszystkim w leczeniu cukrzycy oraz insulinooporności (tu więcej info o chorobie: https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie). Ponadto może być wykorzystywany do poprawy stanu zdrowia u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS), wtedy wpływa na unormowanie cyklów miesięcznych. Tak więc istnieje możliwość, że lek wpływa u Pani na menstruację. Konieczne jednak wydaje się w Pani przypadku skonsultowanie się z lekarzem, który przepisał lek, ale też z ginekologiem. Tylko specjalista, znający historię Pani choroby, wyniki badań itp. będzie mógł postawić trafną diagnozę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.