Czy psychiatrze albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych?

Czy psychiatrce albo psychoterapeutce należy powiedzieć o innych problemach zdrowotnych jakich doświadczamy? Ja mam ich cały szereg, też parę wstydliwych, nie wiem czy trzeba o nich wszystkich powiedzieć. U mnie to hemoroidy, grzybica paznokci, nieregularny okres, krótkowzroczność, nadwaga, rozstępy, wycięty woreczek żółciowy, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls (obniżany tabletkami), próchnica, ból dołu pleców i nóg podczas chodzenia, krzywa łopatka, nieestetyczna krostka na czole, słabe ręce, niedoczynność tarczycy (leczona tabletkami), łuszcząca się skóra za uszami. O czym z tej listy powinnam wspomnieć psychiatrze i psychoterapeutce, a co mogę spokojnie ominąć?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Dzień dobry,

Najlepiej powiedzieć o wszystkich dolegliwościach. Proszę pamiętać, że jest Pani u lekarza i z pewnością nic go/jej nie zdziwi :)

Bardzo ważne jest też powiedzenie jakie konkretnie leki Pani zażywa.

Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Witam Panią,

Rozumiem Pani niepewność odnośnie tego, jakie informacje zdrowotne dzielić z psychiatrą lub psychoterapeutą.

Ogólnie rzecz biorąc, warto wspomnieć o wszelkich problemach zdrowotnych, ponieważ mogą one wpływać na Pani samopoczucie ogólne oraz na efektywność terapii. Niekiedy, schorzenia fizyczne mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne i odwrotnie. Na przykład, nieregularny okres, nadwaga, wysoki cholesterol, refluks, wysoki puls, próchnica, ból dołu pleców i nóg, niedoczynność tarczycy to stany, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na samopoczucie psychiczne i warto je omówić. Mniej istotne mogą być kwestie takie jak krzywa łopatka czy nieestetyczna krostka na czole, chyba że mają one wpływ na Pani samopoczucie emocjonalne. Proszę wziąć pod uwagę, że te informacje pomogą psychoterapeucie zrozumieć pełny obraz Pani sytuacji i lepiej dostosować terapię do Pani potrzeb.

Tutaj znajdzie Pani kilka informacji na temat roli i przebiegu psychoterapii:

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-dlugoterminowa

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna

Życzę Pani wszystkiego najlepszego i mam nadzieję, że terapia przyniesie oczekiwane rezultaty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.