Czy refluks może wywoływać bardzo silne bóle brzucha?

Witam, mam 23 lata od dłuższego czasu (3-4 lata) mam problemy z bólem brzucha, a właściwie z bólami. Pojawiają się na noc, tzn. wygląda to tak, że idę spać i wstaję, bo mnie boli, odczuwam wyraźny skurcz po lewej stronie brzucha, tak pod żebrami. Czasem na chwilkę przechodzi, ale potem jest znowu. Lek przeciwbólowy już mi praktycznie nie pomaga, tej nocy wzięłam w sumie 6 (po 2 w odstępach). Niedawno z powodu bólu wylądowałam na izbie przyjęć, dopiero po dwóch zastrzykach minęło, ale z powodu sesji nie poszłam zaraz po zdarzeniu do lekarza rodzinnego. Z resztą już kiedyś byłam w tej sprawie, dostałam leki i na jakiś czas - dość długi, bóle minęły (skierowanie na gastroskopię + zalecenie brania leku przeciwbólowego w razie czego), ale teraz nawróciły. Miałam robioną gastroskopię, ale wyszedł tylko refluks. Czy to może być przyczyna bólu? Poza tym miałam jakiś czas temu usg i wyszło, że mam kamienie w woreczku żółciowym. Czy to promieniuje tak na środek brzucha i lewy bok? Podczas bólów towarzyszą mi bóle pleców, które jednak przechodzą, np. po gorącej kąpieli. Do tego po części dochodzą nerwy, stres. I trochę zaparcia, choć zdarzało mi się chyba nie raz oddawać stolec mniej regularnie, a bólu wtedy nie było. Już nie wiem co mi jest. Pomocy!

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam!
Objawy, które Pani opisała pasują do refluksu żołądkowo-przełykowego.
Najbardziej charakterystyczne jest uczucie dyskomfortu lub bólu, piekącego lub palącego w okolicy zamostkowej, które występuje w nocy, po położeniu się do łóżka i budzi chorego ze snu. Ból może mieć charakter ostry lub tępy i może promieniować do placów, barków lub szyi.
Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za rozpoznaniem jest wynik gastroskopii oraz ustąpienie dolegliwości na dłuższy czas po włączeniu leczenia (jakiego?).
W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego oprócz ewentualnej farmakoterapii niezbędne są pewne modyfikacje w stylu życia. Najważniejsze to odpowiednia dieta, zaprzestanie palenia papierosów, normalizacja wagi, zastosowanie odpowiedniego ułożenia w czasie snu (głowa wyżej). Terapia lekami jest zlecana po konsultacji z lekarzem.
 Ataki kolki wątrobowej (spowodowanej obecnością kamieni w pęcherzyku żółciowym) ból występuje w nadbrzuszu lub pod prawym łukiem żebrowym i promieniuje do prawej łopatki.
Jeżeli wszystkie badania są prawidłowe i nie da się postawić konkretnej diagnozy można myśleć o zaburzeniach czynnościowych lub nerwicy objawiającej się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a związanej ze stresem.

Pozdrawiam serdecznie!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty