Czy są na to jakieś ćwiczenia pamięci i koncentracji?

Potrzebuję porady, do kogo w ogóle zwrócić się z moim problemem. Ostatnio jestem strasznie roztargniona i mam problemy z koncentracją, co zaczyna wpływać nawet na moją pracę. Pomyliłam dni ważnego egzaminu, przez co w ogóle do niego nie przystąpiłam, wsiadłam do niewłaściwego pociągu i zorientowałam się dopiero po 2 stacjach, pomieszałam godzinę odjazdu mojego pociągu z godziną, którą miałam na zegarku w tamtym momencie. Zaczynam mówić jakoś tak mniej składnie, coraz częściej się przejęzyczam, coś w rodzaju gdy zamiast powiedzieć "autobus" mówię "pociąg". Zapominam, co mam zrobić, a gdy zrobię listę, to zapominam jej ze sobą zabrać. Mam problemy z rozumieniem tego, co się do mnie mówi. Myślałam, że to przez żałobę po mamie, bo to bardzo mną wstrząsnęło, ale lekko roztargniona byłam zawsze, a przygnębiające myśli, które utrzymywały się od dłuższego czasu powoli mijają, a roztargnienie zostało. Myślałam o problemach z tarczycą (TSH 2,6) albo o boreliozie, bo parę lat temu ugryzł mnie kleszcz i nie robiłam badań, nie mam pomysłu jak to roztargnienie ogarnąć. Czy są na to jakieś ćwiczenia pamięci i koncentracji?

Dzień Dobry Pani,

Zalecałabym Pani zacząć od wstępnej konsultacji lekarza pierwszego kontaktu, który po wstępnym rozpoznaniu Pani symptomów, skieruje Panią na potrzebne badania i konsultacje diagnostyczne (neurolog, endokrynolog, neuropsycholog, konsultacja w kierunku boreliozy..)

Na poprawę funkcji poznawczych, pomocna byłyby techniki mnemotechniczne, relaksacyjne, medytacyjne, tai chi.

Z przesłaniem dla Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Zachęcałabym do podjęcia konsultacji z lekarzem. Podobne objawy wprawdzie mogą być także wynikiem przeżywanej żałoby (zaburzenia koncentracji i uwagi pojawiają się przy depresji), ale mogą także wskazywać na inne trudności. Zależnie od diagnozy lekarz pokieruje dalej Pani leczeniem i pomoże Pani odzyskać poznawczą sprawność.