Czy są właśnie kuleczki tłuszczowe?

Dzień dobry, od pewnego czasu obserwuje w swoim kale zielonkawe kulki wielkości mniej więcej 1mm. Udało mi się kilka takich odseparować z kału i są to kuleczki o miękkiej masie i strukturze plastycznej. Niestety - niesamowicie cuchną... Dodam, że odkąd tylko pamiętam mam często bóle brzucha, nieregularne wypróżnienia, często cuchnące o konsystencji papki... Kiedyś robiłem badanie kału, w którym wg. opisu były widoczne "kuleczki tłuszczowe". Czy możliwe, że te małe cuchnące kuleczki - są właśnie kuleczkami tłuszczowymi?

Lek. Michał Lenard

Owszem, jest to możliwe. Pana objawy wskazują na zaburzenia trawienia i wchłaniania tłuszczów. Przyczyną może być niedobór enzymów trzustkowych trawiących tłuszcze. Wskazane jest wykonanie badania tłuszczu w kale i być może innych badań. Sugeruję wizytę u gastroenterologa. Pozdrawiam!