Czy słusznie się obawiam, że jestem w ciąży?

W dzień owulacji współżyliśmy z mężem w prezerwatywie, stosunek nie zakończył się wytryskiem (na samym początku nie było prezerwatywy). Po dwóch dniach od stosunku bardzo zaczęły boleć mnie piersi, są obrzmiałe, boli też pod pachami. Ból jest dość duży, inny niż dotychczas, silniejszy, Trwa już 5 dzień i nie jest lepiej. Dodam, że spodziewana miesiączka ma nastąpić za 7 dni. Zdaję sobie sprawę z tego, że stosunek w zabezpieczeniu i bez wytrysku to raczej mierna szansa na ciąże, jednak bardzo się niepokoję. Może ktoś miał podobną sytuację? Mam 42 lata, 3 dzieci, jestem po jednym poronieniu, po operacji z taśmą TOT, od pół roku przyjmuję antydepresanty(serotonina) . Choruje na nerwicę i okrutnie się nakręcam. Naczytałam się, że mamy przyjmujące antydepresanty rodzą chore dzieci. Jestem przerażona i tym, że mogę być w ciąży i tym, że mogłabym urodzić chore dziecko. Czy mogłabym liczyć na opinie?

Redakcja abcZdrowie

Witam, ryzyko zajścia w ciążę w Pani przypadku jest niewielkie – jeśli nie doszło do wytrysku w drogach rodnych, szanse są właściwie zerowe. Jak rozumiem, obawia się Pani kontaktu z preejakulatem – faktycznie może on zawierać plemniki i prowadzić do zapłodnienia, jednak jest to mało prawdopodobne. Oczywiście zawsze należy brać pod uwagę ryzyko ciąży – wykluczyć je może tylko test ciążowy, więc serdecznie zachęcam do wykonania go. Wynik powinien być miarodajny już po 10-14 dniach. Z uwagi na zażywane przez Panią leki, może Pani wykonać test z krwi w laboratorium – wykrywa beta hCG już po 7 dniach od stosunku. Tak jak wspominałam, z opisanego przez Panią stosunku wynika, że zapłodnienie nie miało miejsca. Mastalgia, czyli ból piersi, zdarza się często, jednak zawsze budzi poważne obawy u kobiet. Najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi, wynikającymi z fazy cyklu miesiączkowego. Czasami ból jest tak duży, że choć nie stanowi zagrożenia, to powodując duży dyskomfort, wymaga podawania leków obniżających poziom progesteronu. Tutaj więcej o mastalgii, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/mastalgia-bol-piersi. Sugeruję kontakt z internistą lub ginekologiem – jeśli ból się nasila, warto żeby lekarz zbadał piersi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.