Czy śluz podczas brania tabletek antykoncepcyjnych to normalna rzecz?

Witam. Jestem kobietą i mam 16 lat. Pominęłam pierwszą tabletkę z drugiego blistra, ale przyjęłam ją po dokładnie 10 godzinach i 30 minutach. (czyli nie minęło jeszcze 12 godzin). Później tabletki brałam już regularnie do końca cyklu. Przez pierwsze 10 dni od pominięcia tabletki nie współżyłam z chłopakiem. W 11. dzień kochaliśmy się już bez dodatkowego zabezpieczenia, ale nie skończył we mnie. Wtedy też pojawił się śluz, był on raczej przezroczysty, nie ciągnący się, troszkę lepki i nie było go dużo. Potem znów miałam okres tzw. 'suchy'. Teraz jestem w drugim dniu przerwy po odstawieniu tabletek, okresu jeszcze nie dostałam. Czy pojawienie się tego śluzu to normalna rzecz w trakcie brania tabletek i przy pominięciu pierwszej? Czy nie ma obaw do niepokoju, że mogło dojść do zapłodnienia podczas tego? Czy okres powinnam teraz dostać normalnie? Proszę o odpowiedz, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Śluz w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie jest niczym nienormalnym. W pochwie znajdują się gruczoły, które stale produkują śluz. Jak sama jednak zauważyłaś, nie ma on jednak cech śluzu płodnego.
Z Twojego opisu wynika, że tabletka nie została pominięta, tylko przyjęta w późniejszym terminie, de facto w granicy błędu. Oznacza to, że nie doszło do obniżenia skuteczności tabletek,a  zatem nie ma szans na zapłodnienie.
Okres powinien wystąpić w przeciągu kilku dni. Jeżeli jednak tak się nie stanie, przed rozpoczęciem blistra wykonaj test ciążowy. Jeżeli wynik będzie negatywny, rozpocznij nowe opakowanie pomimo braku krwawienia.
Pozdrawiam